November on ülemaailmne vegankuu ning sel puhul esitasime me ühele Prisma töötajale väljakutse proovida kuu vältel täistaimset toitumist. Väljakutse võttis julgesti vastu meie tooteandmetiimi juht Mariann Toompark, kes jagab meiega oma teekonda siinsamas Prisma blogis.

Kui sinagi oled veganlusest huvitatud, siis pea kindlasti Marianni poolt kirjutatud postitustel silm peal, et tema kogemusest ka endale inspiratsiooni ning mõtteid ammutada. Marianni täistaimne toidulaud on otseloomulikult kaetud toodetega Prismast – meie kauplused pakuvad laia valikut vegantooteid. Meie vegantoodete valikuga saad tutvuda ka ePrismas.

Saame Marianniga tuttavaks

Prismas olen tooteandme tiimi juht, töötan tugiüksuses ja vastutan kõikide sortimendis olevate toodete andmete haldamise eest. See tähendab seda, et minu tavalised tööpäevad mööduvad kodus või kontoris ekraani ees istudes. Töötan Prismas juba pisut üle kahe aasta ning hindan meie organisatsiooni rõhuasetust vaimsele ja füüsilisele tervisele.

Töövälisel ajal meeldib mulle tegeleda rahvatantsu ja laulmisega, samuti käin palju erinevatel kultuuriüritustel. Sellest tulenevalt on mu elutempo võrdlemisi kiire ning tihtipeale pole aega tegeleda söögi tegemise ning planeerimisega.

Kuidas möödus väljakutse esimene nädal?

Kui nägin võimalust sellises väljakutses osaleda, tundus see kohe väga põnev. Soovisin väljakutsest osa võtta, et ennast proovile panna, näha, kuidas see mu kehale mõjub ning rikastada oma igapäevast toidulauda rohkemate taimsete alternatiividega. Kõik muu tundus väljakutset vastu võttes justkui lihtne, kõige suuremate katsumustena nägin loobumist tavalisest juustust ning pikkadel päevadel asjaliku ”kiirtoidu” leidmist.


Pidasin end taimse toitumise osas juba võrdlemisi teadlikuks, kuid õppida on veel palju. Juba esimese nädalaga olen täheldanud palju erinevusi. Näiteks võtab poes käimine palju rohkem aega, sest kõikide lemmiktoodete koostisosad tuleb läbi lugeda (avastasin, et Rainbow võimaitseline popcorn on vegan!). Tunnen tänulikkust vegan märgistuse eest, sest tänu sellele on mõtlemist palju vähem. Ilmselt läheb poes veedetud aeg teadlikkuse kasvades lühemaks, praegu on veel keeruline. Täna leian jälle end hommikul mõtlemast, et mida süüa teha ja kas saaks kuidagi nii, et ma ei pea poodi minema.

Toidu poolest läks möödunud nädal huvitavalt. Mängisin sisse teada-tuntud stereotüübile, et veganid söövad ainult kapsast ja sõin samuti pool nädalat kapsast. Ärge mõistke mind valesti, mulle väga maitseb kapsas. Teisipäeva õhtusöögiks olid kapsasteigid misopasta ja gochujang‘iga, mille kõrvale sõin brokkoli ja lillkapsa segu seemnete ja küüslauguga ning seda jätkub ka kolmapäevaks. Neljapäeva lõunaks olid nuudlid kapsa ja juurviljadega misopasta ning sojakastmega.

Õhtul tegin ülejäänud kapsast suppi, jälle misopasta, juurviljade ja seemnetega (ma juba näen mingit mustrit tekkimas). Reedeks jagus ka veel suppi ning laupäeval püüdsin vältida vanaema katseid mulle liha sööta. Olin seda ette näinud ning end aegsasti vegan kotlettidega varustanud. Tema südame rahustamiseks sõin praekartuleid.

Kiiretel päevadel on nälja leevendamiseks heaks abiliseks banaanileib


Ma pole vist kunagi varem nii intensiivselt toidu peale mõelnud. Eelseisva nädala jaoks proovin menüü ette mõelda ning vajalikud toiduained ette osta. Eelmisel nädalal ostsin kuivaineid ja varusin koju riisi, läätsesid, kikerherneid, ube, maitsepäemi, seemneid jms. Nüüd oleks vaja neid kuidagi läbimõeldult kasutada, mitte ainult Xtra külmutatud köögivilju pannile visata ja parimat loota. Soovige mulle edu.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *